تشخیص بیماری کووید 19

تشخیص بیمارى کووید-١٩

باتوجه به اینکه این بیمارى جدید و همه گیر است و در حال حاضر ابتلا یک معضل جهانى محسوب مى شود، توصیه مى شود هر بیمار مشکوک با علائمِ این بیمارى را کووید-١٩ در نظر بگیریم مگر آن که خلافِ آن ثابت شود.

اگرچه تنها راهِ آزمایشگاهى براى اثباتِ این ادعا، انجام تست PCR covid-19 است اما به دلیل احتمال وجود خطاى بالا در این تست و منفى کاذب بودنِ آن، هم چنان توصیه مى شود که تنها راه براى تشخیصِ بیمارى وجود علائم بالینى بیمار است. انجام تست پى سى آر کووید-١٩ میتواند کمک کننده باشد اما منفى شدنِ آن رد کننده تشخیص نیست. در صورت وجودِ سابقه مشکوک ارتباط با فرد مبتلا به کووید-١٩، اجراى قرنطینه و رعایت نکات بهداشتى لازم است.

تست آنتى بادى کووید-١٩ به هیچ عنوان براى تشخیص بیمارى کرونا نباید استفاده شود. این تست حدوداً در هفته سوم بعد از شروع علایم مثبت میشود و ممکن است در هفته هاى نخست منفى باشد. ضمناً این تست منفى کاذبِ زیادى دارد و منفى شدن آن به منزله عدم ابتلا به کووید نمى باشد. از این تست که اکثراً براى مطالعات و تحقیقات استفاده میشود مى توان تشخیص داد که آیا بیمار قبلاً مبتلا به کووید-١٩ بوده است یا خیر؟ که آن هم قطعیت زیادى ندارد(به دلیل منفى کاذب بودن آن).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *