معرفی بیمارى کووید-١٩

بیمارى کووید-١٩ به دنبال عفونت با یک ویروس از خانواده کرونا ویروس ها مى باشد که تظاهرات متنوعى دارد. 


این بیمارى از اواخر سال ١٣٩٨ به صورت یک بیمارى همه گیر در دنیا شناخته شد. در ابتدا ببشترین تظاهرات این بیمارى به صورت علایم تنفسى بود. بعد از گذشت مدت ها و با افزایش آگاهى و تجربه ما نسبت به این بیمارى، امروزه مشخص شده است که ابتلا به این ویروس مى تواند علاوه بر ایجاد تظاهرات ریوى، باعث ایجاد ضایعات پوستى، درگیرى سیستم گوارشى، سیستم بویایى و چشایى، سیستم شنوایى، سیستم مغز و اعصاب، عروق خونى و … شود.

اگر بخواهیم این علائم را خلاصه کنیم، باید از گلودرد، گوش درد، آبریزش بینى، سرفه، عطسه، تب، گوش درد، بدن درد، کاهش حس بویایى و چشایى، تهوع و استفراغ، دلپیچه، اسهال، افزایش رفلاکس اسید معده، هرگونه ضایعه پوستى مشکوک، هرگونه علائم فلج عضلات، تنگى نفس، درد قفسه سینه و .. نام ببریم.

علائم این بیمارى در هر شخص ممکن است فقط به صورت یک یا دو علامت باشد و صرفاً فقط یک سیستم را درگیر کند. اگر چه که در بسیارى از موارد، درگیرى چند سیستمى دارد.

عموماً هر شخص از روز اولِ شروع علائم تا نهایتاً ده روز بعد(به شرط عدم وجود تب در ٢ روز اخیر) ناقل این ویروس است و توانایى انتقال این بیمارى به دیگران را دارد.

رعایت نکات بهداشتى، جدا کردن محیط زندگى فردِ بیمار (قرنطینه) و عدم استفاده از سرویس بهداشتى مشترک علاوه بر ماسک زدن، امرى ایده آل براى کنترل این بیمارى است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *